زنده به عشقيم و عشق (غزل)

 

Artist: Richard Antony

درخت، فکر بدی بود اگر پرنده نبود
اگر پس از غم، ‌شادی و ... گریه، خنده نبود

پلنگ زاده شدن لذتی نداشت اگر
رم نگاه غزل‌آهوان رمنده نبود

هزار صفحه پر از بره‌های تنبل داشت
کتاب قصه، اگر گرگ هم درنده نبود

و
عشق! قدر تو را هیچ کس نمی‌دانست
اگر زمانه پر از پیچ و چرخ دنده نبود

نگاه پنجره‌ها تا ابد به در می‌ماند
اگر نسیم تو در کوچه‌ها وزنده نبود

*
جهان، جهنمی از جهل و جنگ می‌شد اگر
به عشق زنده نمی‌شد، به عشق زنده نبود...
برگرفته از سایت لوح

پی نوشت: خرید با Visa Card برایم تازگی دارد. این کارت به هیچ دردی که نخورَد به درد خریدن بازی Agatha Christie: Death on the Nile می‌خورد! برای من که علاقه‌ی زیادی به رمان‌های پلیسی و به خصوص کتاب‌های آگاتاکریستی دارم و رمان بازی را خیلی وقت پیش با نام «قتل در ماه عسل» خوانده بودم باز هم تجربه‌ی سرگرم کننده‌ای بود. قتلی در یک کشتی تفریحی در میان رودخانه‌ی نیل مصر اتفاق می‌افتد و هرکول پوآروی معروف در پی یافتن قاتل همسر جوان و بسیار متمول ِ سیمون دویل، باید مدارک و clue هایی را از هر اتاق کشتی جمع‌آوری کند. هر مرحله از بازی شامل جستجوی چند اتاق، متعلق به مهمانان حاضر در کشتی و گفتگو با آنانست. به تدریج تعداد قتلها بیشتر می‌شود و شما ناگزیرید اتاقهای بیشتری را برای یافتن مدارک جرمی از قاتل یا قاتلین جستجو کنید. برای جستجوی هر چند اتاق فرصت مشخصی در اختیار شماست و البته در صورت گیرافتادن، کمک‌های محدودی نیز به شما می‌شود! مثلا فرض کنید برای پیدا کردن یک روبان از چند روبانی که باید در اتاق خانم Linnet Doyle مقتول، بیابید دچار مشکل می‌شوید. با حرام کردن یک کلیک از پنج کلیک کمکی، Help بازی آن یک روبان را برایتان خواهد یافت. به کسانی که به یافتن اشیای گم‌شده و تجسس در امور دیگران علاقه دارند و افراد علاقمند به حل پازل و معما، پیشنهاد می‌کنم 60 دقیقه Trial این بازی را امتحان کنند. مطمئن باشند در 60 دقیقه‌ی بعد 19.9 دلار ناقابل برای خرید این بازی از دست خواهند داد!

فیلمی هم براساس همین رمان در سال 2004 با بازی David Suchet -هرکول پوآروی معروف- و کارگردانی Andy Wilson ساخته شده‌ست سرشار از زنان موطلایی و مو مشکی زیبا و خوش لباس! راستش هرچه گشتم در IMDB نسخه‌ی مذکور را که من با دی‌وی‌دی دیدم، نیافتم. تنها نسخه‌ی موجود در IMDB مربوط به سال 1978 است که به عمر ما قد نمی‌دهد. آن را هم اگر یافتید، ببینید هم فال است و هم تماشا.
/ 4 نظر / 20 بازدید
فرهاد

سلام و عرض ادب. غزل را نوشيديم.... دستت درست! راستی اگر خاطر مبارک باشد در آخرين ديدار وعده هايی داده شد فکر کنم بوته فراموشی....به هر حال مشتاق ديداريم. راضی هم سلام می رساند.

مريم توفيقی

ببخشيد بانو ترک عادت موجب ... آخر نشانی مان به آی آر تغییر یافته !

مريم توفيقی

سلامی به طراوت اطلسی های ارديبهشتی به مژگان بانوی دلم . خوبی بانو؟ دلتنگت بودم . بسيار زيبا بود . شما هم قصد اسباب کشی داريد؟ من شايد به بلاگ اسکای نقل مکان کنم . شما هم بياييد جای خوش آب و هوايی است و به شلوغی بلاگفا نيست .

مریم اینا

سلام خانومی. یادته همیشه میگفتی اگه من زنگ نزنم تو هیچوقت زنگ نمیزنی؟ به جون مجید جون تا حالا صددفه زنگ زدم تا فقط صداتو بشنوم اما به قول شاعر: تلفون میزنم جواب نمیدی... کسی رو مثل من عذاب نمیدی! بعضی وقتام که میگه تلفن خانم دکتر مورد نظر خاموشه. خلاصه بالا برای پایین بیای دوستت داریم. دلمونم برات به پوزیترون شده... ولی اگه محل نذاری عمرا دوباره مزاحم شیم. ضمنا این شعرای آخریتون وحشتناک پخته ست. دمتون درست.